Dobré dopoledne, je pondělí 23.10.2017. Dnes má svátek Teodor, zítra Nina.

171012 koncertčtvrtek 26. října v 19:30 hodin

Letošní slavnostní koncert ke Dni vzniku samostatného československého státu se již tradičně uskuteční po udělování pamětních medailí ve čtvrtek 26. 10. 2017 od 19:30 hodin na sále lanškrounského zámku.

Tentokrát vystoupí nejen vynikající hudebnice, ale i krásná dáma Ivana Dohnalová (Švestková) a představí nám své sólové vystoupení na harfu. O lukrativnosti tohoto „královského“ nástroje zajisté není pochyb. Posluchači se mohou těšit na skladby období renesance až po 21. století od známých i méně známých hudebních skladatelů.

Interpretka je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a následně HAMU v Praze. Je první harfenistkou Filharmonie Brno a Ostrava, spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií a dalšími mezinárodními soubory. Každoročně se účastní mnoha hudebních projektů. Vystupuje nejen v České republice, ale i v zahraničí (Německo, Polsko, Itálie, Turecko, Švýcarsko, USA…).

 

Ivana Dohnalová – harfa

Obor harfa studovala od roku 1998 na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě paní Ady Balové. Šestileté studium zde ukončila absolutoriem v roce 2004. Ve studiu pokračovala na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Jany Bouškové, u které také v letech 2006 - 2011 absolvovala HAMU v Praze.

V letech 2012-2015 pedagogicky působila na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě a od září 2016 vyučuje na Konzervatoři Brno. Od srpna 2008 je první harfistkou Filharmonie Brno, od roku 2006 pravidelně spolupracuje také s PKF - Prague Philharmonia (Pražskou komorní filharmonií). V koncertní sezóně 2011/2012 začala spolupracovat s Lotyšským národním symfonickým orchestrem v Rize a od roku 2013 pravidelně spolupracuje s Deutche Radio Philharmonie Saarbrückren Kaiserslautern. Je členkou Ostravské bandy, mezinárodního orchestru zaměřeného na soudobou hudbu. Účastní se projektu Orquestrina s Baborák Ensemble.

V roce 2002 účinkovala na VIII. Světovém harfovém kongresu v Ženevě. V roce 2004 jí bylo na návrh ředitele Janáčkovy konzervatoře Ostrava uděleno stipendium Magdalény Jakubské, čímž získala možnost zúčastnit se letních mistrovských kurzů na Americké univerzitě Eastman School of Music v Rochesteru u prof. Kathleen Bride. Vystupovala na všech dosavadních ročnících festivalu Harfové dny Ostravě, kde v roce 2004 uvedla spolu s Magdalénou Frankovou českou premiéru Dvojkoncertu pro hoboj, harfu a komorní orchestr Witolda Lutoslawského za doprovodu Janáčkova komorního orchestru. S mezinárodním studentským orchestrem Europera vystoupila jako sólistka v Německu, Polsku, Itálii a České republice v koncertní sezóně 2006/2007. V roce 2007 účinkovala spolu se členy Pražské komorní filharmonie v Centru Paul Klee v Bernu. V červnu 2008 vystoupila na festivalu Mitte Europa v Sohlandu.

Jako sólistka účinkovala s PKF - Prague Philharmonia, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Smyčcovým orchestrem Pražské konzervatoře, Komorním orchestrem Leoše Janáčka, Collegiem 21, Ostravskou bandou, Kubínovým kvartetem a mezinárodním studentským orchestrem Europera. Od roku 2009 spolupracuje s hobojistkou Jaroslavou Tajanovskou, v dubnu roku 2010 společně účinkovaly na hudebním festivalu v Turecku.

PROGRAM:

J. S. Bach - Andante z Houslové sonáty č.2

G. F. Handel - Koncert pro harfu B dur (Allegro moderato, Larghetto, Allegro moderato)

F. A. Rosetti - Sonáta B dur (Allegro, Romance - Andantino, Rondo-Allegretto)

B. Britten - Svita pro harfu ( Overture, Toccata, Nocturne, Fugue, Hymn)

E. A. Walter Kune - Fantazie na téma z opery Evžen Oněgin

Vstupné dobrovolné.